Raseinių rajono vietos veiklos grupė „Raseinių krašto bendrija“ kartu su projekto partnerėmis – Kelmės, Akmenės, Kaišiadorių rajono vietos veiklos grupėmis įgyvendina teritorinio bendradarbiavimo projektą „Tobulėjanti bendruomenė“ (Nr. 44TT-KK-22-1-03102-PR001). Liepos 19 d., 22 d., 24 d. ir rugpjūčio 6 d. buvo organizuotos keturios sveikatingumo ir kūrybiškumo skatinimo pažintinės edukacijos/vizitai į Japonišką sodą Kretingos rajone, Mažučių kaime. Jame dalyvavo Raseinių, Kelmės, Akmenės, Kaišiadorių rajono vietos veiklos grupių atstovai. Vizitų metu kiekviena dalyvių grupė susitiko su Japoniško sodo įkūrėju, buvusiu karo gydytoju Šarūnu Kasmausku. Unikalus, didžiausias Europoje, 16 ha plote meistro iš Japonijos Hajime Watanabe ir gydytojo Šarūno Kasmausko įkurtas Japoniškas sodas Kretingos rajone su bonsai medelių kolekcija, akmenų sodu, sakuromis, tvenkiniais iki šiol sulaukia daug lankytojų. Nuo įkūrimo čia nuveikta iš tiesų daug. Yra bonsų sodas, tvenkiniai, sakurų alėja ir daugybė kitų augalų. Į didžiulę teritoriją atvežta 13 tūkstančių tonų akmenų. Daug augalų įkūrėjui padovanojo bonsų augintojai iš Japonijos. Projekto dalyviai susipažino su sodo įdomybėmis, jame esančia svajonių išsipildymo tvorele, sodo vartais, akmeninių žibintų vieta, arbatos nameliu ir galėjo įgytą patirtį kūrybiškai pritaikyti bendruomenei, mokėsi kurti savo vietovės legendas, kurios garsintų bendruomenę ir kviestų joje svečiuotis daugiau lankytojų.
Vizitų metu Kretingos rajono kaimo plėtros asociacija taip pat pasiūlė aplankyti tris projektus, įgyvendintus pagal jų vietos plėtros strategiją. Darbėnų miestelyje veikia kavinė „Spilgutė“. Jos savininkė Daiva Dudėnienė yra ir asociacijos „Tekstilės kelias” įkūrėja. Veikli savininkė sakė, kad megzti ir siūti pradėjusi nuo trečios klasės. Kadangi nuolat dirbo su vilna, gamino jos gaminius, gimė idėja rinkti avyčių skulptūrėles. Taip privačiame muziejuje buvo užfiksuotas pirmas rekordas – 492 avių skulptūrėlės, dabar jų skaičius siekia beveik 600. Kokia siuvėja be antpirščio? Juos taip pat pradėta kolekcionuoti. Rekordo skaičius – 1005 antpirščiai, o jų dabar, atkeliavusių iš įvairių pasaulio kampelių, yra apie 1500. Nuosavame muziejuje Dudėnai jau turi diplomus, liudijančius apie pasiektus šešis rekordus. Be antpirščių ir avyčių, yra užfiksuoti klumpių, lovatiesių, austinių juostų ir rankšluosčių rekordai. Šeimininkai gyvena tame pačiame name, užaugino tris dukras, kurios tėvams padeda tiek kavinėje, tiek rašant bei įgyvendinant projektus. Daiva Dudėnienė sakė, kad jai labai padėjo įvairūs VVG organizuoti mokymai bei seminarai, kuriuose ji pabuvojo daug kartų. Paragavę firminio pyrago patraukėme OKSOS firmą. Čia pasitiko žemaičių tradicijas tęsiantis Artūras Šorys. Jis gamina įvairių rūšių obuolių spirito actą. OKSOS gaminiai gaminami iš obuolių sulčių, actas padeda sveikatai, suteikia jėgų, tirpdo riebalus, spartina kolageno gamybą.
Mažoji bendrija „Artrūna“ buvo įkurta pagal VVG projektą, šeimininkas papasakojo, su kokiais iššūkiais teko susidurti perkant įrangą ar renkantis obuolių veisles acto gamybai. Obuolių sidro acto įsigijo ir keliauninkai. Paskutinis turiningos ir įdomios gerosios patirties išvykos sustojimas buvo Audronės ir Kęstučio Vičiulių kaimo turizmo sodyboje. Beveik 3 hektarų teritorijoje veši hortenzijų, rožių ir kiti gėlynai, čiurlena fontanas, įrengtos sūpuoklės, tvenkinys, veikia baras „Kulšė“. Sodyboje teikiamos maitinimo ir apgyvendinimo paslaugos. Šeimininkė pati prižiūri daugybę augalų, vyras sumeistrauja statinius, prižiūri pastatus. Vietos plėtros strategijos lėšomis finansuoto projekto dėka Vičiuliai įsirengė fontaną, įsigijo trinkeles. Daug darbų atlieka patys šeimininkai, padedami dukrų.
Įdomus ir gražus Kretingos kraštas išvykų dalyviams suteikė daug žinių ir praktinės patirties, patvirtino tai, kad atkakliai dirbant gali pasiekti daug. Dėkojame Kretingos rajono kaimo plėtros asociacijai ir visų projektų šeimininkams už nuoširdų pasidalinimą patirtimi ir didelį svetingumą.
Raseinių r. VVG “Raseinių krašto bendrija” informacija