Prancūzijos kaimo tinklas www.reseaurural.fr kartu su Aukštutinio Luaro regiono Žemės ūkio rūmais www.haute-loire.chambagri.fr 2012 m. gegužės 10 – 12 dienomis UNESCO saugomame mieste Le Puy en Velay, Prancūzijoje organizavo tarptautinę Europos LEADER ir kaimo plėtros geros praktikos pavyzdžių, bendradarbiavimo gairių konferencija ir Pirmąją Europos vietinių produktų mugę „First Euoropean Market of Local Products 2012″.
Pagrindinė renginio tema: vietos produkto gamintojų, ypatingai maisto srityje, tarptautinis bendradarbiavimas. Pirmoji Europos vietinių produktų mugė yra 2010 metais pradėto Leader metodo 2007-2013 m. programinio laikotarpio tarptautinio bendradarbiavimo projekto tąsa. Aukštutinio Luaro regiono Žemės ūkio rūmai ir Overnė regiono vietos veiklos grupe „Pays du Velay” kartu su Suomijos, Olandijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Bulgarijos, Italijos ir kt. ES šalių kaimo plėtros atstovais dalyvauja projekte, kurio uždavinys nacionalinio produkto pristatymas ir realizavimas rengiant tarptautines kaimo plėtros muges – konferencijas. Jų metu užmegzti tarptautiniai ryšiai skatina vietinio produkto gamintojus glaudesniam bendradarbiavimui žemės ūkio ir turizmo srityje, reprezentuojant šalies nacionalinį paveldą.
Į tarptautinę konferenciją „Turizmo ir maisto paveldo vystymo būdai” vyko ir atstovai iš Lietuvos. Akmenės rajono vietos veiklos grupę reprezentavo 7 asmenys iš įvairių skirtingų nevyriausybinių organizacijų. Dalykinės kelionės organizavimo
išlaidos buvo finansuojamos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonę „Parama potencialių vietos projektų vykdytojų, esančių VVG teritorijoje, aktyvumui skatinti“.
Mugėje buvo pristatyti lietuviški sūriai, šakočiai, duona, pinti gaminiai. Akmenės krašto vaikų darbelius į parodą vežė ir VšĮ „Gelbėkit vaikus“ Akmenės vaikų dienos centras. Kadangi tarptautiniame renginyje dalyvavo atstovai iš įvairių šalių, kiekviena delegacija turėjo pristatyti savo šalį. Lietuvą pristatė Akmenės rajono VVG atstovė Simona Bijanskienė. Delegacijos prisistatymas užbaigtas daina „Ant kalno mūrai”. Net patys netikėjome, kad sulauksime tiek džiaugsmingo pritarimo. Net ir nemokėdami kalbos traukė šią dainą vokiečiai, Gvinėjos delegacijos grupė, italai. O vedančiojo solo partiją plojant kelių šimtų žmonių salei atliko Širvintų rajono kaimo bendruomenės pirmininkas Vidmantas Mateika. Jam pritarė visi Širvintų, Alytaus, Akmenės, bei Vilkaviškio bendruomenių nariai.
Antrąją dieną vyko susipažinimas su regiono verslo įmonėmis, gaminama produkcija. Įdomu buvo apsilankyti pas ūkininką Franką Poilon. Jis augina mėsinius galvijus. Dirba tik sava šeima. Viskas švaru, tvarkinga, puiki technika, pastatai. Jo rūpestis – geri šio kaimo keliai. Nuo 2010 metų produkciją eksportuoja į užsienio šalis. Mėsą parduoda ir vietos rinkai paruošęs rinkinius po 5 ar 10 kg. Kaina 10-15 eurų. Džiaugiasi, kad gali viską realizuoti, todėl plečiama 55 karvių banda. O žmona dar sukūrė vieną šeimos verslą – praktikos vietą žemės ūkio mokyklos studentams. Poilsio nameliuose gali apsigyventi ir atvykę į šį kraštą žmonės.
Dar viena pažintis su įmone (korporacija) vyko La Verveine Velay kaime. Tai – likerio iš vietinių, natūralių medžiagų gamyba ir, žinoma, degustacija. Šio likerio gaminių nerasime Lietuvoje, nes jį parduoda kitoms užsienio šalims. Pirmieji, kurie pradėjo pirkti gaminius – japonai. Korporacijoje dirba 5 žmonės. Augina verbeną, perka kadagių uogas, smulkina muskato riešutus. Naudoja tik vietinius produktus. Parduoda po 15000 butelių per metus. Skonis – įdomus.
Dar vienas apsilankymas buvo pas ūkininką, kuris augina vynuoges (81 ha) ir gamina vyną. Dirba pastoviai tik 3 žmonės, o uogų skynimo metu dar samdo 30 pagalbinių darbininkų.
Bet įdomiausia diena – produktų mugė. Joje dalyvavo visos šalys, dalyvavusios konferencijoje. Sekėsi geriau pažinti įvairių šalių gamintojus, produkciją. Mūsų paviljone apsilankė organizacinio komiteto pirmininko pavaduotoja. Domėjosi Lietuva, jos tradicijomis, gaminiais. Ji teigė, kad džiaugiasi susipažinusi su Lietuvos žmonėmis, nes jie – šilti, draugiški, atviri naujovėms, bet puoselėja ir senąsias tradicijas. Tik tęsdami tradicijas – stiprūs esame.
Vietos veiklos grupės informacija
[SLGF id=1774]